Veneficus Tempus

Spolek Cechu módních guru

Dnes je:  Čtvrtek 15. 11. 2018

Den otevřených dveří s Channah Cohen

obrazek

Chcete vidět, jak vznikají šaty krok po kroku? ;-) No tak račte vstoupit!

Protože návrhářům čas od času docházejí nápady, využívají ke spolupráci firmu Alyce Designs, od které se nechávají často inspirovat. A speciálně pro dnešní den jsem zvolila „tyto šaty“:

[http://www.alycedesigns.com/2007s/dress.php?…]

které se teď, nyní, přímo tady před vašimi zraky pokusím ztvárnit, za pomoci programu Adobe Photoshop CS2. Protože některé printscreeny, kterými budu svého průvodce ilustrovat, jsou příliš velké, je vždy vložený malý náhled – na plnou velikost se dostanete, když na něj kliknete ;)

obrazek

Ze všeho nejdříve si samozřejmě otevřu obrázek šatů, podle kterých budu malovat a přesunu si ho tam, kde mi dle mého názoru bude nejméně překážet (pro mě je to levý dolní roh). Dále mám otevřenou a přiblíženou postavičku plus panely Nástroje, Navigátor, Historie a Vrstvy (jestli je tam nemáte, nahoře klikněte na Okna a vyčarujte si je ;))

obrazek

Obrázek postavičky si převedu do režimu RGB, jak vidíte na screenu. To je proto, abych mohla pracovat s vrstvami.

obrazek

Vytvořím si novou vrstvu kliknutím na příslušné tlačítko v panelu Vrstvy a pro přehlednost si ji pojmenuju ?šaty?. Kliknu na ni, abych do ní mohla malovat a jde se na věc.

obrazek

Když kliknu na bílý či černý čtvereček v panelu Nástroje, objeví se mi okénko pro výběr barvy. Já teď budu potřebovat jednu světlejší (na výplň) a jedu tmavší (na obrysy). Můžu si je nastavit ručně podle sebe, nebo kliknu na vhodné místo na fotografii a vypůjčím si barvu odtud.

obrazek

Aktivní barva je vždy ta, co je výš – kliknutím na šipečku vedle ní ji můžu prohodit s tou druhou. Já teď přepnu na tmavší barvu a jdu malovat obrys.

obrazek

Obrysy se malují tužkou – na obrázku vidíte pozici tlačítka; pokud ho tam nemáte, klikněte na ikonku, která je na jeho místě a podržte, měl by vám vyjet výběr mezi tužkou, štětcem a nahrazením barvy. Pro tyto tři nástroje je společná klávesová zkratka B, která však vždy platí jen pro nástroj, který je aktivní.

obrazek

Jakmile mám hotové obrysy, vezmu si plechovku (G), přepnu na světlejší barvu a šaty vyplním.

Pozor! Položka Vyhlazení nesmí být zaškrtnutá, jinak by se vyplnilo i několik pixelů okolo šatů.

obrazek

Až doteď to bylo poměrně snadné, což? :-D Nyní nastává osudová chvíle. Ano, tušíte správně, bude se stínovat. Na stínování používám nástroj Ztmavení (O). Nahoře si ho můžu přepínat na různě velké štětce (ideální je 5–13 podle potřeby), rozsah (obvykle světla, záleží na barvě, kterou stínuju) a sílu ztmavení (cca. 5 % – 20 %). Jak tedy na to?

obrazek

Nejprve si namaluju pomocné čáry pro záhyby. Na ty zvolím barvu jen o něco tmavší než je základní barva šatů a Tužku.

obrazek

Velice důležitá jsou ňadra, na těch si dejte záležet. Stínuju nejvíce po bocích a vespod, nahoře kdyžtak jen lehce uprostřed výstřihu.

obrazek

Pas vystínuju zejména po bocích a širším štětcem a pak samozřejmě záhyby v látce podle fotografie. Taky si můžete všimnout, že zcela okázale ignoruju bílou čáru, která je na původních šatech ;). A co se týče ramen, ta jen lehce ztmavím zvrchu, kvůli plasticitě.

obrazek

Záhyby na sukni – teď sleduju pozorně původní obrázek; nepatřím k těm, které příroda opatřila dokonalou prostorovou představivostí, proto je pro mě nezbytné se nechat inspirovat fotografií. Dělám dlouhé tahy podél pomocných čar, nechávám se i trochu vést intuicí, ale zase ne moc :-D a prostě čmářu a čmářu, dokud to nevypadá alespoň trochu k světu ;).

obrazek

Když mám pocit, že jsou někde příliš vidět pomocné čáry nebo tak něco, můžu si trochu pomoct nástrojem Rozmazání nebo Rozostření. Ale nepřehánět, nebo to bude ušmudlané.

obrazek

Může se stát – a taky že se stane -, že vystínované části mají šedivý nádech nebo se mi prostě celkově něco nezdá, a tak použiju Odstín a sytost (ctrl + alt + U) a trochu si s tím pohraju, dokud nedosáhnu své ideje. Já jsem se třeba. rozhodla, že si celé šaty přebarvím do své milované zelené – co jste taky čekali, že :-D.

obrazek

A tady už vidíte finální verzi šatů. Pokud jsem přežila až sem, vstanu od počítače, otřu si pot z čela a udělám si hodně silný zelený čaj :-D. Několik rad na závěr:

? Nenechte se ovlivnit pouze fotkou, dejte do tvoření vždy i něco ze sebe.
? Mějte na paměti, že každý názor, který vám šaty kritizuje, je pouze subjektivní.
? Pokud se vám něco nepodaří, použijte klávesovou zkratku ctrl + alt + Z pro vracení se zpět, popř. můžete listovat historií a nebo použít gumu (E).
? Nezblázněte se z toho. Pokud vám pixely připadají čím dál tím větší a větší a větší? dejte si pauzu ;).

Dospívám k názoru, že asi neumím vůbec vysvětlovat, navíc výsledný patvar za moc nestojí, a tak nevím, jestli tenhle rádoby tutoriál k něčemu bude 8-). Ale jestli chcete vědět, jak dlouho mi zabral, tak to bylo asi dvě a půl hodiny --> pětinásobek času, který mi obvykle zabere vytváření jedněch šatů.Všem přeji hodně štěstí v další tvorbě.Vaše

obrazek

««« Předchozí text: Lenůlina škola malování - navrhování pro začátečníky (program Malování) Následující text: Katalog profesorské módy ? únor 2008 »»»

Lenůlie Čihůlková | 1.2.2008 Pá 09:54 | Škola kreslení | trvalý odkaz | tisk | 2055x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: