Veneficus Tempus

Spolek Cechu módních guru

Dnes je:  Sobota 20. 10. 2018

Lenůlina škola malování - navrhování pro začátečníky (program Malování)

obrazek Spousta lidí mě poslední dobou oslovuje ohledně navrhování modelů. Máme na hradě spoustu nováčků, kteří by rádi s návrhy začali, nevědí si však rady se stínováním, a kresbou šatů celkově.

Přesvědčím Vás, že i v jednoduchém programu Malování jde předvést dobrou práci a pro začínající návrháře je to dobrý začátek před přestupem do kvalitnějšího grafického programu.

Ještě bych ráda upřesnila, že se jedná o staré klasické Malování z operačního systému Windows XP. Přiznám se, že s novějším programem z Windows 7 nejsem moc kamarádka ? stará dobrá verze mi přijde lépe uživatelská, ale možná je to jen zvykem. Samozřejmě, vyzkoušejte i novou verzi, třeba Vám sedne lépe, než mě..

Co se týče stínování, vždy radím jednoduchou věc: chcete navrhnout například tričko. Vezměte jakýkoliv už hotový obrázek například z notoricky známých stránek www.elouai.com, otevřete jej v grafickém programu (v našem případě Malování a lupou jej 6X zvětšete ? krásně vidíte, jak stíny vypadají nakreslené zblízka pixel po pixelu. Při samotném malování obrázku to poté určitě chce nějaký cit pro to, uvědomit si, kde by nějaký stín mohl být..

obrazek

Uděláme si názorný příklad a zkusíme společně nakreslit jednoduchý střih šatů.

1.) Otevřete si program Malování a vložte, či otevřete obrázek naší modelky. Kdo neví jak otevírat, či vkládat obrázky (což nepředpokládám), jednoduchý návod naleznete zde.

Lupou postavičku 6X zvětšete pro větší přehled:

obrazek

2.) Nyní je třeba ujasnit si barvu, jakou naše šaty budou mít. Zvolila jsem červenou. Aby byly šaty hezky vystínované, musí být červená barva ve více odstínech. Je dobré si je přichystat předem (i když později můžete ještě barvy přidávat, pokud Vám navrhnutá paleta barev nestačí). Dvojklikem klikneme na červenou barvu. Otevře se nám následující tabulka:

obrazek

Klikněte na tlačítko Definovat vlastní barvy. Otevře se nám další tabulka:

obrazek

U šipky č. 1 vidíte sloupec odstínů červené. Začneme od nejtmavší barvy, kterou si vyberete. Na šipce vidíte, na kterou jsem klikla já. Barva se vám dole ve čtverci ukáže, aby jste mohli zhodnotit, zda je to ta pravá. Potvrdíte tlačítkem OK.

3.) Čím malovat? V panelu nástrojů vyberte Štětec a klikněte na nejmenší stopu kreslení (kreslí po jednom pixelu):

obrazek

Nyní si nakreslete někde vedle postavičky malý čtvereček vzorku této červené barvy.

Opět klikněte dvojklikem dole na panel barev na stejnou červenou (teď bude mít trochu jiný odstín, než předtím, jelikož se vám zde uložila barva, kterou jste před chvílí z nabídky odstínů vybrali) a opakujte stejnou operaci, jako v bodě č. 2.) Tentokrát vyberte o něco světlejší odstín ? uložte tlačítkem OK a opět si nakreslete čtvereček se vzorcem odstínu. Tímto způsobem si vedle postavičky nakreslete aspoň pět odstínů červené od nejtmavší po nejsvětlejší:

obrazek

Začneme kreslit. Nejtmavší odstín červené nám poslouží jako obrys šatů.

4.) V panelu nástrojů klikneme na kapátko:

obrazek

5.) Poté kapátkem klikněte na nejtmavší odstín červené ? viz šipka:

obrazek

Kapátko nám nabere tento odstín a my můžeme kreslit (stopu štětce máme stále nastavenou na nejtenčí). Díky lupou zvětšenému obrázku vidíme krásně kontury těla postavičky, proto kreslíme části šatů přesně podle těla modelky.

obrazek

6.) Abychom měli od boků dolu rovnou čáru linie sukně, můžeme si vypomoci tlačítkem rovné čáry:

obrazek

7.) Opět se překlikneme do tlačítka štětce a pokračujeme v kresbě.

Obrys máme nakreslený, nyní začneme stínovat:

obrazek

8.) Kapátkem nabereme o odstín světlejší barvu (z výběru, který jsme si u postavičky nakreslili), než je barva obrysu šatů. Postupujte u záhybů šatů, kolem prsou a ramen modelky, tak, jak vidíte na obrázku. Samozřejmě po Vás nechci přesné kopírování mého obrázku stínů. Chci Vás jen navést, jak zhruba by stíny měly vést. Pozorně prostudujte!

9.) Nyní začneme přidávat další, opět o úroveň světlejší odstín (naberte do kapátka) ? viz obrázek:

obrazek

10.) Máte hotovo? Výborně, tak nabereme další již předposlední odstín červené a vybarvíme s ním poslední zbytky šatů:

obrazek

11.) Nyní nám zbývá jen dopilovat stíny k dokonalosti ? kapátkem vezmeme nejsvětlejší odstín červené a sem tam uděláme světlé linky v záhybech šatů (pro větší přehled jsem jej na obrázku označila šipkami):

obrazek

Více o stínování naleznete zde.

12.) Nyní zbývá jen náš výtvor uložit. V soutěžích jsem si všimla, že spousta nováčků návrhářů udělá ten chybný krok, že obrázek uloží ve formátu JPG. V programu Malování je ideální ukládat do formátu PNG (není tak velký jako BMP). Zajistí vám váš obrázek ostrý, a nerozmazaný. Formát JPG vám pracně vymalované pixely rozmaže a obrázek už není tak kvalitní.

obrazek
obrazek

Právě jste navrhli krásné jednoduché šaty.

Věřte, že čím častěji budete zkoušet něco namalovat, tím rychleji se budete zdokonalovat a Vaše výtvory budou stále hezčí a hezčí..

Pokud si nebudete u dalšího Vašeho návrhu jistí stíny, vždy zkuste trik, který jsem Vám popsala na začátku. Klidně si pro prvních pár pokusů vložte obrázek ze stránek elouai někam vedle postavičky jako vzor (přes Úpravy ? vložit):

obrazek

Až postavičku lupou 6X zvětšíte, uvidíte stíny hezky zblízka a můžete dle tohoto vzoru zkusit udělat vlastní stíny na postavičce a vytvořit tak vlastní tričko.

Přeji mnoho zdaru při navrhování ? ať Vám šije niť!

obrazek

««« Předchozí text: Lenůlina škola malování 3: Stínování Následující text: Den otevřených dveří s Channah Cohen »»»

Lenůlie Čihůlková | 30.1.2008 St 13:58 | Škola kreslení | trvalý odkaz | tisk | 1436x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] Zkusím
Elia mejl 13.3.2015 Pá 13:05

Ahoj! Je to nádherné! A ty šaty se moc provedly, rozhodně to zkusím! Ale chci jen vědět, jak tam mám vložit postavičku =/ děkuji Elia

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Oblíbená potravina p.p. Papulky?
Odpověd: