Veneficus Tempus

Spolek Cechu módních guru

Dnes je:  Úterý 18. 12. 2018

Procházka dějinami oblékání ? pravěk, středověk

Nezatoužili jste se někdy proletět časem? Zjistit, jak naši předkové žili, jak se oblékali? Pojďme se společně projít časem a zakusit na vlastní kůži jaké to bylo v dobách dávných, kdy nikdo z nás ještě nebyl na světě.

První epocha naší procházky za módou započne v samotném pravěku.

Pravěk se skládal z doby kamenné, doby bronzové a později i doby železné. To už byli na našem území Keltové.

Oděv byl pro člověka nutný již v nejstarších dobách. Prvotní funkcí byla ochrana těla před chladem.

Jak lidé chodili oblékáni v pravěku? Moc možností tehdy ještě neměli, pravěký oděv byl především účelný ? musel co možná nejlépe chránit před nepříznivým počasím. Přesto díky archeologickým nálezům víme, že už v době kamenné se lidé snažili, aby jejich oblečení bylo estetické.

Nejdůležitějším materiálem pro oděv lidí starší doby kamenné byla kožešina a kůže ulovených zvířat. A šperky? Provrtávali třeba zuby ulovených zvířat, z kostí nebo z ulit mlžů vyráběli různé korálky.

Posílali jste mi spoustu nádherných obrázků z této doby a ty nejhezčí Vám teď ráda ukážu:

obrazek

Jak pojal dobu pravěku Lenůlin salón Tři Hůlky? Jakoby kouzlem jsme se přenesli do doby lovců a sběračů, prvních zemědělců a vytvořili vizi moderního obleku té doby:

obrazek

Ale co to.. slyšíte? To dunění a vše kolem se třese.. Kam to všichni utíkají? Mamut! No, večeře je určitě důležitá, ale co tomu předchází?

Raději se pohneme dál na naší cestě časem a podíváme se do ranného středověku.

Asi v 5. století n.l. přicházejí na naše území kmeny Slovanů. První Slované byli pastevci a zemědělci, dokázali už tkát látky. Během 9. století vzniká Velkomoravská říše. Konstantin a Metoděj přivádějí pomocníky, kteří předávají obyvatelům Velké Moravy své dovednosti a začínají se rozvíjet samostatná řemesla. Obchoduje se se šperky, oděvy, obuví.. Nádherná doba na podnikání..

Začátkem 10. století začíná vznikat český stát a dostáváme se do období románského slohu. Vznikají první rotundy, baziliky.. A móda začíná být opravdu zajímavá.

Románská móda znamenala v dějinách oblékání převrat – začal se totiž výrazně lišit oděv mužský od ženského.

Muži začali nosit tuniku s bohatě zdobenými lemy. Pod tunikou se nosili plátěné košile podobného střihu, ale o něco delší, tudíž vyčuhovala. K tomu nosili dlouhé kalhoty, připomínající punčochy. Oděv byl doplněn buď krátkým pláštěm, nebo pelerínou střiženou do zvonu, která se oblékala přes hlavu a používala se hlavně do deště a na cesty.

Ženský oděv měl mnoho vrstev, úplně zakrýval postavu. Intimu – římskou tuniku, připomínal spodní bílý košilový oděv určený jako spodní prádlo a měl těsné rukávy. Svrchní oděv byl podobného střihu, jen rukávy byly široké a lemy bohatě zdobené. I ženský oděv pak býval doplněn bohatě řaseným pláštěm.

Spousta z Vás se zapojila do soutěže o nejlepší románský oděv a tady je ukázka toho nejlepšího (slečna Kate nám dokonce stvořila hned několik variant):

obrazek

I salón Tříhůlkový se zapojil a ušil malý vzorek dle dochovaných ukázek:

obrazek

V polovině 14. století se k nám dostává gotický sloh ? období vrcholného středověku.

Gotika přejala zdvojený románský oděv, oddělila však střihově mužskou a ženskou siluetu.

Žena oblékala projmuté šaty s úzkými rukávy a rozšířenou sukní.

Z mužské suknice vznikl kabátec doplněný úzkými samostatnými nohavicemi, které se připevňovaly v pase a končily buď u kotníků nebo kryly celou nohu a na chodidle byly opatřené podešví. Nezbytným doplňkem oděvu byl plášť.

Dalším důležitým doplňkem oděvu byl opasek, na nějž se přivěšovaly zbraně, váčky s penězi nebo klíče. Hospodyně nosívaly na tomto opasku nejen klíče, ale také pracovní nůž.

Jak jste si vy poradili s tímto obdobím a záludnostmi tehdejší módy? Hravě! Podívejte se, jací mistři řemesla oděvnického by se uživili v této době – obchod by jen vzkvétal:

obrazek

Ani salón Tři Hůlky nezahálel a ušil malý vzoreček gotického oděvu:

obrazek

Zkuste se zasnít a na chvíli se přenést do doby gotických hradů a překrásných chrámů, zkuste se v duchu projít středověkým městem obklopeným kamennou hradbou plným obchodníků a řemeslníků a podívat se na klasický jarmark, kde můžete zakoupit domácí i cizokrajné zboží..

Příště se podíváme do období raného novověku, kdy se vlády ujali Habsburkové a začíná k nám pronikat nový umělecký sloh ? renesance. Císař Rudolf II. Už se na Vás těší..

««« Předchozí text: Velké finále letní návrhářské soutěže Následující text: Ježíšek už klepe na vrátka.. »»»

Lenůlie Čihůlková | 4.1.2014 So 18:01 | Hradní móda | trvalý odkaz | tisk | 3644x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1]
LEA 22.11.2014 So 14:40

good idea

reaguj[2] to je móda
petr mejl 11.2.2015 St 10:12

v pravěku se oblékaly trochu do módy bylo to hezký..

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: